Tarih: 16 Ağustos 2019

Gösterim: 34

REKTÖRÜMÜZ PROF. DR. SÜLEYMAN ÖZDEMİR BAŞKANLIĞINDA ÜNİVERSİTEMİZ HEYETİ, KYZİKOS ANTİK KENTİ KAZI ÇALIŞMALARI HAKKINDA BİLGİ ALDI.

1988’de başlanıp, 1996’ya kadar sürdürülen, 1996’dan 2006 yılına kadar herhangi bir çalışma yapılmayan Kyzikos Antik Kenti’nde, 2006 yılında kazı çalışmalarına yeniden başlanmasıyla Kazı Başkanlığı Görevi’ni üstlenen Üniversitemiz İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nurettin Koçhan, incelemeler sırasında Rektörümüz, Kaymakamımız ve Üniversite Heyetimiz’e Kyzikos Antik Kenti’ndeki Hadrian Tapınağı hakkında ayrıntılı olarak bilgilendirmelerde bulundu. Koçhan, kazı çalışmaları sırasında, bir benzerinin Lübnan’daki arkeolojik kazılarda ortaya çıkarılmış olan anıtsal bir sütun bulduklarını, bu sütunun dünyada başka bir örneğinin bulunmadığını ifade etti.
Prof. Dr. Nurettin Koçhan, Rektörümüz Prof. Dr. Süleyman Özdemir ve Kaymakamımız Günhan Yazar’a kazı alanında kurulması planlanan “Kazı Evi Projesi” hakkında da detaylı bilgi vererek destek talebinde bulundu.


Fotoğraflar